Když se řekne stěhování, hodně lidí si vybaví stres, nepořádek či námahu. Sice se nedá říct, že by stěhování byla nějaká příjemná záležitost, ale pokud se budete držet pár určitých pravidel, uvidíte, že stěhování půjde jednodušeji a bez nepříjemných potíží.
Připravte se s předstihem
Je dobré nenechávat stěhování na poslední chvíli. Budete akorát ve stresu, zda se vše stihne v termínu, který požadujete, a následně by díky tomu mohlo být stěhování chaotické. Pokud se nechcete se stěhováním vypořádat sami a vybrali jste si stěhovací firmu, která Vám vše zařídí, je nutné tuto firmu kontaktovat alespoň měsíc předem. Též je třeba objednat obalové materiály, jako jsou krabice, fixační materiál nebo ochrany rohů a hran. V den před stěhováním bytu je dobré sbalit si tašku s Vašimi osobními a hygienickými věcmi, které budete v následující dny používat. V novém bytě pak nebudete muset hledat všechny potřebné věci, protože je budete mít na jednom místě. Je také důležité pamatovat, že byste si měli udělat ve věcech nějaký řád. Vhodný způsob je ten, že si vyhradíte jednu místnost na všechny krabice, tudíž budete vědět, kde co máte a Vaše věci nebudou neorganizované.
Jak správně věci zabalit?
Jako první si zabalte věci, které jsou pro Vás nejvíce potřebné a které budete následující týden využívat. Jedná se například o důležité dokumenty, doklady, knížky či elektroniku. Krabice si pečlivě označte. Je také vhodné si krabice označit podle váhy, abyste při samotném stěhování věděli, které půjdou dolů a které nahoru. Křehké věci zabalte do nějaký novin či fólie, aby se s nimi nic nestalo.
Stěhování je jedinečná šance, kdy můžete vytřídit věci, které opravdu používáte a ty, které nepotřebujete. Můžete je buď prodat ve výprodeji nábytku, věnovat na dobré účely či použít nějaký bazar nábytku, kde tyto věci jistě uvítají.
Den stěhování
Až Vám dorazí stěhovací firma domů, začněte nejdříve s těžkými kusy nábytku či s těžkými krabicemi. Budou v novém domově jako první, tudíž je budete moci hned dát na své místo. Místnost, kde je na sobě nakupených plno věcí, není skoro průchozí, tudíž kdybyste vše umisťovali na poslední chvíli, akorát byste si práci ztížili. Po nejtěžším nábytku je čas na uspořádání spotřebičů, jako je lednice, pračka či trouba s digestoří.
Konečný úklid starého bytu
Ať už jste byli ve starém bytu jako nájemce či majitel, který nájemcům byt předává, vždy je důležité byt po stěhování uklidit. Vše je potřeba zamést, vytřít či vyčistit veškeré šmouhy. Podívejte se také do společných prostor, jestli stěhování nezanechalo nějaké stopy a jestli je vše čisté.
Pokud splníte tyto pravidla a budete vše dělat postupně, systematicky a s přehledem, uvidíte, že se pro Vás stěhování nestane hrůzou. Nastartuje další etapu Vašeho života a Vy se budete moci těžkých na nové začátky ve svém dalším domově.