Asi každý z nás se už někdy za život stěhoval. Ať už za lepší prací nebo za lepším bydlením do jiného města. Sice je stěhování činnost, které by se rád každý vyhnul, bez něho to ale nejde. Je ale řada věcí, které Vám stěhování ulehčí, a Vy se budete moci těšit do Vašeho nové domova.

První kroky

Pokud začínáte balit, vyhraďte si pro to pár dní předem. Je velice dobré začít s předstihem, abyste vše v klidu stihli a měli čas vše hezky uspořádat. Sedačky, skříně či postele s úložným prostorem nechávejte prázdné. Z nábytku odmontujte části, které lze odmontovat, protože tím zabráníte případnému poškození. Šroubky s dalšími částmi uložte do jednotlivých sáčků či fólií, které následně označte a zabalte. Nábytek, jako jsou dvířka skříní či šuplíky u stolů upevněte, aby se během stěhování nevysunuly či neotevřely. Nádobí a sklo raději zabalte po jednotlivých kusech a označte slovem „křehké“. 

Zvolte vhodný obal

Pro zabalení nábytku ke stěhování lze použít velká řada obalového materiálu, jako jsou:

  • kartonové krabice;
  • plastové přepravky;
  • šatní boxy s tyčí;
  • uzamykatelné boxy;
  • igelitové pytle;
  • bublinkové fólie;
  • balicí papír;
  • fixační fólie;
  • lepicí pásky.

Je potřebné odlišit, pro jaký nábytek využít ten nejvhodnější obal. Větší nábytek, jako jsou police, komody či botníky je nejlepší demontovat a zabalit po kusech do fixačním fólií. Tento nábytek může obsahovat skleněná zrcadla či police, u kterých uděláte nejlépe, když je zabalíte do bublinkové fólie. U gaučů, pohovek či konferenčních židlí je nejlepší obalit je do fixačním fólií, aby se neušpinily a nedošlo k poškození. S elektronikou uděláte nejlépe to, když je vložíte do originálních obalů, které mají často výztuhy proti rozbití. Pokud ale tyto obaly nemáte, nejvhodnější je zabalení do fixačních fólií a vložení do speciální kartonové krabice na stěhování. Oblečení se nejčastěji balí do pytlů, krabic či šatních boxů. Drobnosti pak můžete zabalit do bublinkové fólie a následně je vložit do plastových přepravek.

Bezpečnosti při převozu

Pokud již máte vše řádně zabalené, je na řadě doprava na příslušné místo. Při převozu je třeba dbát na zabezpečení nábytku proti pohybu ve voze. Všechno stěhované vybavení by mělo být chráněno jak při nakládce, vykládce tak při převozu. Pro tyto účely je lepší zajištění nějaké stěhovací firmy, která má bohaté zkušenosti a ví, jak s nábytkem zacházet. V případě stěhování svépomocí je to horší, neboť lidé často neznají postup a dopouštějí se chyb, které následně mohou vést k poškození nábytku.

Jak tedy vyplývá, výběr správného obalového materiálu je velmi důležitý, protože rozhodne o tom, zda nábytek přestěhujete bezpečně nebo zda se něco poškodí. Je dobré mít také na paměti to, že při stěhování dochází k manipulaci s nábytkem často v malém a stísněném prostoru. Může se tedy stát, že nábytek do sebe lehce narazí. V takových to případech je právě zvolených obalový materiál nejdůležitější, neboť nikdo nechce, aby se nějaké to ťuknutí projevilo či se nábytku něco stalo.